Bolerioza
Borelioza to coraz powszechniejsza choroba zakaźna. Wywołują ją bakterie dostające się do organizmu poprzez ukłucie kleszcza. Choroba jest trudna do wyleczenia, ponieważ żyje wewnątrzkomórkowo. W kilkanaście dni od ukłucia kleszcza, krętki Borelli rozprzestrzeniają się po organizmie. W wielu przypadkach, pierwsze oznaki zakażenia pojawiają się po kilku miesiącach lub nawet latach.
Pierwszym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę jest rumień w miejscu ukąszenia kleszcza. Obserwacja miejsca ugryzienia jest bardzo ważna, gdyż dzięki temu można zdiagnozować wczesną postać boreliozy. Przy wczesnym stadium zakażenia, mogą pojawić się także objawy grypopodobne. W każdego zarażonego, borelioza może przebiegać odmiennie. Czasami atakuje stawy i układ neurologiczny, innym razem powoduje zapalenie mięśnia sercowego. Po wielu latach choroba potrafi zaatakować skórę, spowodować przewlekłe zapalenie stawów i powodować bardzo dokuczliwe objawy.
Zakażenie boreliozą można podzielić na trzy fazy:
Faza 1 – podczas tego etapu pojawiają się intensywne objawy, zbliżone do oznak zachorowania na grypę. Chory odczuwa osłabienie, występuje gorączka, bóle stawów i pojawia się rumień wędrujący. Faza pierwsza może przybrać objawy podobne do przeziębienia, czy grypy dlatego często lekceważona. Niekiedy faza pierwsze ma tak łagodny przebieg, że jest niezauważalna przez chorego.
Faza 2 – w momencie, gdy chory nie powiąże objawów grypopodobnych z zakażeniem borelią, albo wystąpią one w sposób wyjątkowo łagodny następuje faza 2 zakażenia. Podczas tego etapu krętki Borelli rozchodzą się po organizmie za pomocą układu krwionośnego. Okres rozsiewania się zakażenia trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Sposób reakcji organizmu na zakażenie może być bardzo różny i często nie daje jednoznacznych objawów. Podczas tej fazy zdiagnozowanie choroby jest bardzo trudne.
Faza 3 – ta faza może trwać nawet kilka lat. Podczas tego okresu, chory zmaga się z chroniczną postacią zakażenia. Często chodzi od specjalisty do specjalisty, gdzie jest błędnie diagnozowany. W tej fazie borelioza przyjmuje objawy innych ciężkich chorób, dając objawy takie jak: niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zapalenie stawów, depresja, choroby kardiologiczne, czy stwardnienie rozsiane.
Każdy chory na boreliozę wymaga indywidualnego podejścia i terapii. Rodzaj terapii oraz ilość wizyt zależna jest od stanu organizmu. Wiele przypadków udaje się wyleczyć lub znacząco zminimalizować objawy. Należy jednak pamiętać, że powodzenie terapii zależne jest od stanu organizmu, od stosowania zaleceń i odstawienia używek.